Osoby pracujące w Danii mogą się ubezpieczyć na wypadek utraty pracy. Świadczenie w okresie, kiedy jest się bezrobotnym, można otrzymywać nawet przez cztery lata.
W Danii świadczenie z ubezpieczenia dla bezrobotnych przysługuje osobom zapisanym do kasy ubezpieczeń dla bezrobotnych, tzw. “A-kasse”. Członkostwo jest dobrowolne i wiąże się z odprowadzaniem comiesięcznych składek. Decyzję o przystąpieniu podejmuje się indywidualnie.
Członkowstwo w “A-kasse”. Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia.
Członkiem kasy zapomogowej dla bezrobotnych ( A-kasse) może zostać osoba, która:
- ma 18-63 lata
- przebywa i mieszka w Danii
- otrzymuje wynagrodzenie za pracę
Aby zostać członkiem kasy ubezpieczeniowej dla bezrobotnych należy wypełnić i podpisać formularz zgłoszeniowy w wybranej kasie. W Danii rodzaj A-kasse wybiera się według wykształcenia/zawodu lub wykonywanej pracy. Tak więc osoby z branży budowlanej powinny starać się o członkostwo w kasie podlegającej pod związki zawodowe 3F.
Prawo do zasiłku
Członkowie kasy mają prawo do zasiłku w przypadku utraty pracy. Jeśli należeli do kasy nieprzerwanie przynajmniej przez 1 rok i wypracowali w okresie członkostwa 1924 godziny pracy.
Należy spełnić wymóg dochodowy w wysokości 238.512 koron. Można wliczyć tylko dochód z okresów członkostwa. Maksymalnie możesz wliczyć 19.876 koron miesięcznie.
Dodatkowym warunkiem niezbędnym do uzyskania świadczenia z tytułu bezrobocia jest to, że trzeba aktywnie szukać pracy oraz być do dyspozycji duńskiego rynku pracy i organów zatrudnienia. Ponadto zwolnienie z pracy nie może nastąpić z winy pracownika np. dyscyplinarnie. Raz uzyskane w ten sposób prawo będzie obowiązywało na przyszłość. Także w sytuacji gdy na krótki okres czasu wyjeżdża się do swojego kraju i wraca do Danii.
Jeżeli twoje wynagrodzenie jest o wiele niższe, niż wynagrodzenie przewidziane w układach zbiorowych pracy, może to oznaczać, że nie masz szans na nabycie prawa do zasiłku. Skontaktuj się z wybranym związkiem zawodowym, celem zasięgnięcia szczegółowych informacji na temat obowiązujących przepisów. Dzięki temu unikniesz nieporozumień.
Staż pracy wypracowany w innych krajach – zaliczanie
Okresy ubezpieczenia i okresy pracy stanowiące podstawę nabycia uprawnień w różnych krajach można łączyć, o ile kraje te należą do Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub jest to Szwajcaria.
Musisz spełnić następujące warunki:
- Posiadać zatrudnienie i zgłosić chęć przystąpienia do kasy ubezpieczeń na wypadek bezrobocia w ciągu ośmiu tygodni od momentu wypowiedzenia polisy ubezpieczeniowej w innym kraju należącym do Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.
- Mieć przepracowane przynajmniej 296 godzin na przestrzeni pierwszych 12 tygodni/2 miesięcy pobytu w Danii (148 godzin w przypadku ubezpieczenia dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin).
- Przepracować w okresie członkostwa w innym kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii godziny muszą podlegać opodatkowaniu.
- Twoje wynagrodzenie musi odpowiadać normalnemu wynagrodzeniu w danym kraju.
Pamiętaj o przedłożeniu odcinków wynagrodzenia lub innych podobnych dokumentów celem udokumentowania godzin przepracowanych za granicą.
Aby do duńskiego ubezpieczenia móc zaliczyć okresy zatrudnienia w Polsce, należy z Urzędu Pracy w Polsce pobrać druk E-301 i złożyć w duńskiej kasie ubezpieczeń.
Jeżeli po okresie świadczenia pracy w Danii pracownik wraca do Polski to duński okres zatrudnienia będzie mu zaliczony w Polsce również po jego udokumentowaniu formularzem E-301.
Wysokość składki
Wysokość składek zależy od branży i miejsca zatrudnienia.
Kwota świadczenia i okres jego wypłacania
Kwota wypłacanego świadczenia wynosi brutto 683 DKK/dzień i wypłacane jest na NemKonto. Zasiłek, w przypadku zamieszkiwania w Danii, pobierać można przez 4 lata, jednak tylko wtedy, gdy spełnia się warunki przedstawione powyżej.
Składki na kasę ubezpieczeń na wypadek bezrobocia można odliczyć od podstawy duńskiego podatku.