Poruszanie się samochodem po Danii - Viktech : Viktech

Poruszanie się samochodem po Danii

Aby móc jeździć samochodem po Danii należy posiadać: ważne ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy.

Jeśli Twoje miejsce zamieszkania jest w Polsce, a Twój pobyt w Danii nie przekracza 185 dni w danym roku, możesz korzystać z samochodu na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. Kopia umowy o pracę wystarczy, aby to udowodnić. W takich sytuacjach nie musisz ubiegać się o zezwolenie. Natomiast jeśli Twój pobyt w Danii przekracza 185 dni, musisz uzyskać zezwolenie Duńskiego Urzędu ds. Motoryzacji na dalsze korzystanie z zagranicznego pojazdu w Danii, albo zarejestrować swój samochód w Danii. Wniosek o pozwolenie na jazdę na obcych tablicach rozpatruje indywidualnie Urząd Skarbowy SKAT.  Koszt rozpatrzenia takiego wniosku to 400 DKK. Podczas rozpatrywania wniosku nadal możesz jeździć samochodem na obcych numerach w Danii.

W terenie zabudowanym obowiązuje maksymalna prędkość do 50 km/h, w terenie niezabudowanym do 90 km/h (samochód + przyczepa do 70 km/h). Na autostradach samochody osobowe mogą poruszać się z maksymalną prędkością 130 km/h.

Używanie świateł mijania podczas jazdy samochodem po Danii jest, podobnie jak w Polsce, obowiązkowe przez całą dobę.

Konieczne jest również używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów. Samochód powinien być wyposażony dodatkowo w trójkąt ostrzegawczy i fotelik dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Parkowanie na miejscach parkingowych jest najczęściej bezpłatne, jednak ograniczone czasowo.

Informacje o tym ile czasu można parkować w danym miejscu są umieszczone pod znakiem parking. By móc korzystać z takich parkingów należy na przedniej szybie samochodu nakleić odpowiednią winietkę w formie tarczy zegara wskazówkowego. Winietkę można nabyć na stacjach benzynowych i w punktach informacji turystycznej. Korzystanie z niej nie jest skomplikowane – przed wyjściem z samochodu należy ustawić wskazówki na winietce tak by wskazywały bieżącą godzinę.

Oprócz bezpłatnych miejsc postojowych, w Danii znajdują się również płatne parkingi. Koszt parkowania zależy najczęściej od: dnia, tygodnia, godzin i czasu parkowania.

 

Poniżej znajdziecie słówka, które mogą przydać się w wypożyczalni samochodów:

 • Hvor kan man leje en bil? – Gdzie można wynająć samochód?
 • Hvad koster det at leje en bil med chauffør/uden chauffør? – Ile kosztuje wynajęcie samochodu z kierowcą/bez kierowcy?
 • Hvor meget skal man betale per dag/per uge? – Ile się płaci za dzień/za tydzień?
 • Er der andre udgifter? – Czy są jakieś koszty dodatkowe?
 • Hvor stort er depositum? – Jaki jest zastaw?
 • Den kan jeg godt lide – Ten mi odpowiada

Mandaty

Oto wysokości mandatów za przykładowe wykroczenia drogowe:

 • nieprawidłowe parkowanie – od 510 do 650 DKK
 • niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 900 DKK
 • nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 1000 DKK
 • wymuszanie pierwszeństwa przejazdu – od 1000 do 1800 DKK
 • przejazd na czerwonym świetle – 2000 DKK
 • przekroczenie prędkości – od 500 do 7500 DKK

Jeżeli pojazd przekracza prędkość 140 km/h mandaty automatycznie ulegają podwyższeniu.

Aplikuj

Poprzedni wpis Następny wpis
W firmie Viktech otrzymuję szeroki wybór ofert i mogę wybierać takie, które stanowić będą dla mnie wyzwanie. Dla mnie jest to ważny element życia zawodowego.

Emad Bielawska

elektryk

Viktech to świetne miejsce pracy. Mogę zajmować się różnymi pracami, a ponadto dobrze się dogadujemy. Mam tutaj wiele urozmaiceń i dzięki temu moja praca jest bardziej przyjemna.

Jonas Linding

stolarz

Współpraca z Viktech przebiega doskonale, po części dlatego, że jasno uzgodniliśmy, kiedy potrzebuję porozmawiać i kiedy potrzebuję wziąć krótki urlop. Według mnie to się sprawdza doskonale. Gdyby tak nie było, nie pracowałbym z firmą Viktech przez pięć lat.

Jeroen Smit

elektryk

Zawsze mogę liczyć na pomoc konsultanta Viktech. On pomaga mi wszystko załatwić. Ogromnym ułatwieniem dla mnie jest to, że komunikacja między nami odbywa się w bezpośredni sposób.

Marcin Pastusiak

malarz

Bardzo lubię wszechstronność oferowanych prac, a poza tym po raz pierwszy w życiu mogę wykonywać zlecenia jedno zaraz po drugim. Mój osobisty opiekun w firmie Viktech dba o to, aby zawsze czekała na mnie kolejna praca.

Jacob Jacobsen

stolarz

Nasz blog