Informacje dotyczące Covid-19 - Viktech : Viktech

Informacje dotyczące Covid-19

Traktujemy Covid-19 bardzo poważnie, dlatego prosimy Cię o zapoznanie się z aktualnymi duńskimi wytycznymi, z których najważniejsze to:

 • Zakaz zgromadzeń powyżej 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych.
 • W domach prywatnych zaleca się spotkania z jak najmniejszą liczbą osób. Zalecana minimalna odległość nadal wynosi co najmniej dwa metry jako środek ostrożności.
 • Został zniesiony obowiązek noszenia masek w przestrzeni publicznej – maski trzeba jednak nadal nosić w środkach transportu publicznego.
 • Otwarte są centra handlowe, pasaże handlowe i bazary.
 • Wolne zawody (fryzjerzy, masażyści, tatuażyści i szkoły jazdy) są ponownie otwarte, z wymogiem wdrożenia środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19. Należy przedstawić przepustkę covidową.
 • Restauracje i inne punkty gastronomiczne są otwarte dla gości. Jednak muszą pozostawać nieczynne w godzinach od 24:00 do 5:00. W przypadku spożywania w pomieszczeniach należy przedstawić przepustkę covidową. W przypadku spożywania na zewnątrz nie jest wymagana przepustka covidowa.

 

Jaki dokument może posłużyć za przepustkę covidową?

Test:  Możesz użyć negatywnego testu jako dokumentacji, jeśli test został wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin (test antygenowy) lub 96 godzin (test PCR).

Szczepienie: Możesz użyć dokumentu szczepienia – 14 dni po pierwszym zaszczepieniu szczepionką na COVID-19. Druga dawka (jeśli jest wymagana) musi zostać podana przed upływem 42 dni w celu zachowania przepustki covidowej.

Poprzednia infekcja: Twój pozytywny test PCR musiał zostać wykonany minimum w ciągu ostatnich 14 dni i do maksimum 8 miesięcy, aby był ważny jako dokumentacja.

UWAGA! W Polsce od 21 czerwca w aplikacji mObywatel jest dostępny paszport covidowy . Certyfikat zawiera informacje na temat naszego zaszczepienia. Polska wersja Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) posiada zdjęcie okaziciela, pobrane z rejestru dowodów osobistych.
 
Paszport covidowy ma określoną ważność. W przypadku osób zaszczepionych ważny jest od przez rok do daty pełnego zaszczepienia. Ozdrowieńcy otrzymują swój paszport covidowy na 180 dni od testu PCR. Jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni, to paszport covidowy ważny jest przez 48 godzin od daty negatywnego testu.

Nawet jeśli masz ważny paszport covidowy, nadal będziesz musiał chronić siebie i innych, stosując się do wytycznych organów ds. zdrowia.

Aplikację mObywatel z paszportem covidowym pobierzesz na telefony z systemem Apple iOS oraz Google Android. UCC można uzyskać także w podmiotach leczniczych:

 • aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl,
 • w punktach szczepień,
 • od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Bieżące przepisy o testowaniu pracowników zagranicznych

Od 26 czerwca Polska należy do grupy zielonej, objętej najłagodniejszymi restrykcjami dotyczącymi wjazdu. Statusy krajów zmieniają się w każdą sobotę o g.16:00. Aktualny status można sprawdzić na stronie https://en.coronasmitte.dk/rules-and-regulations/entry-into-denmark/categorization-of-countries 

W grupie zielonej obowiązują następujące restrykcje

1. Osoby niezaszczepione i nieposiadające pozytywnego wyniku testu sprzed co najmniej 14 dni (max. 12 tygodni) przed wjazdem

Test przed wjazdem

 • Nadal musisz przedstawić negatywny wynik testu podczas kontroli granicznej, który nie jest starszy niż 48 godzin (test antygenowy) lub 72 godziny (test PCR) w momencie wjazdu. Test musi jednoznacznie wskazywać, że dana osoba nie jest zarażona koronawirusem oraz zawierać dane osoby badanej, czas badania i nazwisko wystawcy certyfikatu. Podczas kontroli granicznej akceptowane są zarówno testy antygenowe, jak i testy PCR. Testy na przeciwciała nie są akceptowane, podobnie jak zestawy testów domowych dostępne w supermarketach i innych sklepach. Dokument potwierdzający wynik testu musi być sporządzony w jednym z języków skandynawskich, języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim lub hiszpańskim.
 • Test można nadal przeprowadzić bezpłatnie w centrum testowym Falck w Handewitt. Adres to: Scandinavian Park 9, 24983 Handewitt, Niemcy. Centrum testowe jest otwarte:
  • wtorki, środy i czwartki 04:00 – 20:00
  • piątki 04:00 – 22:00
  • od soboty 7:00 do poniedziałku 20:00
Nie ma konieczności wykonania testu po przybyciu.

Nie ma obowiązku izolacji.

2. Osoby całkowicie zaszczepione

Całkowicie zaszczepione osoby (jedna dawka szczepionki J&J i dwie dawki innych szczepionek), zamieszkałe w krajach UE i Schengen, które posiadają dowód wypełnionego szczepienia wydany w kraju UE i Schengen, są zwolnione z wymogu przedstawienia negatywnego wyniku testu przed wjazdem do Danii. Są również zwolnione z wymagań dotyczących testów i izolacji po wjeździe do Danii.
 
Muszą być spełnione następujące wymagania:
 
 • Szczepionka musi być zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, EMA.
 • Od zakończenia szczepienia muszą upłynąć co najmniej 2 tygodnie, a maksymalnie 180 dni.
 • Musisz być stałym mieszkańcem kraju UE lub strefy Schengen i zaszczepić się w kraju UE lub strefy Schengen.
 • Nie możesz wjeżdżać z regionów i krajów, które są zaznaczone na czerwono w momencie wjazdu.
 • Aby zostać zwolnionym z badań przed wejściem na pokład, wymagany jest dowód ukończenia szczepień w kraju UE lub Schengen.
 
Do czasu uruchomienia europejskiego paszportu koronowego, dowód szczepień przy wjeździe musi zawierać informacje, które można dziś przedstawić w duńskim paszporcie szczepień pod auspicjami sundhed.dk. Oznacza to, że muszą pojawić się następujące informacje:
 
 • Imię i nazwisko
 • Data urodzenia
 • Szczepienie przeciwko Covid-19
 • Nazwa szczepionki
 • Status szczepień
 • Data wejścia w życie – godzina pierwszego i drugiego szczepienia (dla szczepień, w których wymagane są 2 dawki)

Szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków:

 • Pfizer BioNtech (Comirnaty) (dwie dawki)
 • Johnson & Johnson – Janssen Pharmaceuticals (szczepionka przeciw COVID-19 Janssen). (UWAGA: Wymagana jest tylko jedna dawka szczepionki Janssen)
 • Moderna (szczepionka COVID-19 Moderna) (dwie dawki)
 • AstraZeneca (Vaxzevria, dawniej szczepionka COVID-19 AstraZeneca) (dwie dawki)

3. Ozdrowieńcy

Cudzoziemcy, którzy zostali wcześniej zarażeni, przybywający z kraju żółtego, mogący przedstawić pozytywny wynik testu COVID-19, który został przeprowadzony co najmniej 14 dni i najpóźniej 12 tygodni przed wjazdem, są zwolnieni z obowiązku przedstawienia negatywnego testu przy wjeździe. Są również zwolnione z wymagań dotyczących testów i izolacji po wjeździe do Danii.

4. Unijny Certyfikat Covidowy

Unijny Certyfikat Covid potwierdza prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii. Nie będzie jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie stanie się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się, nie będzie także warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom. Unijny Certyfikat Covid będzie stanowić dodatkową możliwość poinformowania o swoim statusie i uzupełnienie dotychczas stosowanych rozwiązań na granicach. Wszystkie dotychczasowe rozwiązania zostaną utrzymane. Korzystanie z Unijnego Certyfikatu Covid jest dobrowolne, bezpieczne i bezpłatne.

 

 

Jeśli wynająłeś mieszkanie za pośrednictwem Viktech, prosimy o zwrócenie uwagi na to, że w pomieszczeniach wspólnych (np. kuchnia, korytarz, pokój dzienny) należy zachować co najmniej 4 metry odstępu od innych osób.

Jeśli masz wątpliwości bądź dodatkowe pytania jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu: +48 22 263 07 34.

Oficjalna duńska strona z informacjami o koronawirusie SARS-CoV-2: www.coronasmitte.dk
Poprzedni wpis Następny wpis
W firmie Viktech otrzymuję szeroki wybór ofert i mogę wybierać takie, które stanowić będą dla mnie wyzwanie. Dla mnie jest to ważny element życia zawodowego.

Emad Bielawska

elektryk

Viktech to świetne miejsce pracy. Mogę zajmować się różnymi pracami, a ponadto dobrze się dogadujemy. Mam tutaj wiele urozmaiceń i dzięki temu moja praca jest bardziej przyjemna.

Jonas Linding

stolarz

Współpraca z Viktech przebiega doskonale, po części dlatego, że jasno uzgodniliśmy, kiedy potrzebuję porozmawiać i kiedy potrzebuję wziąć krótki urlop. Według mnie to się sprawdza doskonale. Gdyby tak nie było, nie pracowałbym z firmą Viktech przez pięć lat.

Jeroen Smit

elektryk

Zawsze mogę liczyć na pomoc konsultanta Viktech. On pomaga mi wszystko załatwić. Ogromnym ułatwieniem dla mnie jest to, że komunikacja między nami odbywa się w bezpośredni sposób.

Marcin Pastusiak

malarz

Bardzo lubię wszechstronność oferowanych prac, a poza tym po raz pierwszy w życiu mogę wykonywać zlecenia jedno zaraz po drugim. Mój osobisty opiekun w firmie Viktech dba o to, aby zawsze czekała na mnie kolejna praca.

Jacob Jacobsen

stolarz

Nasz blog