Informacje dotyczące Covid-19 w Danii - Viktech : Viktech

Informacje dotyczące Covid-19 w Danii

Podróż do Danii (obowiązuje od poniedziałku 25 października 2021 r.)

Przyjezdni z UE i strefy Schengen, którzy zostali w pełni zaszczepieni*, osoby wcześniej zakażone** oraz osoby z negatywnym wynikiem testu*** będą mogły podróżować do Danii bez ograniczeń. Podróżni, którzy nie należą do tych kategorii, będą musieli przystąpić do testu nie później niż 24 godziny po wjeździe do Danii. Wymóg ten będzie miał również zastosowanie do osób posiadających obywatelstwo duńskie lub mające stałe miejsce zamieszkania w Danii, gdy wjeżdżają do Danii.

W przypadku podróży do Danii ze wszystkich krajów na świecie zostaną zniesione wymagania dotyczące uzasadnionego celu podróży i testów przed wjazdem.

Aktualnie brak jest policyjnej kontroli granicznej związanej z COVID-19.

W pełni zaszczepione osoby z krajów OECD, krajów znajdujących się na liście UE, dla których Dania otworzyła się, oraz krajów, które są częścią unijnego programu certyfikatów COVID, mogą wjechać do Danii bez konieczności poddawania się testowi i samoizolacji.

Osoby niezaszczepione wjeżdżające do Danii z krajów znajdujących się na liście pozytywnej UE, dla których Dania się otworzyła, muszą zrobić test w ciągu 24h od wjazdu do Danii. Polska obecnie należy do  tych krajów.

Podróżni z innych krajów muszą przejść test i izolować się po wjeździe.

Jeśli chodzi o turystykę rejsową, podróżni będą zobowiązani do okazania przepustek koronowych przed wejściem na pokład i poddania się badaniom przed zejściem na ląd w Danii w przypadku, gdy na statku pojawi się infekcja.

Lista centrów testowych jest dostępna na tej stronie: https://en.coronasmitte.dk/find-covid-19-test-center  

9 października 2021 r. zamknięto wszystkie stacje szybkich testów w Danii, w tym stację testową Falck w Handewitt (Scandinavian Park 9, 24983 Handewitt, Niemcy). Miejsca szybkich testów antygenowych zostały zamknięte, ale testy PCR są nadal dostępne. Wynik testu otrzymasz w ciągu 10-12 godzin. Przed wizytą na jakiejkolwiek stacji testowej zawsze dowiedz się, czy jest ona jeszcze dostępna i jakie są aktualne godziny otwarcia.

W publicznym systemie testowym stosowane są dwa rodzaje bezpłatnych testów – testy PCR i szybkie testy antygenowe – i oba rodzaje mogą być stosowane w zdecydowanej większości przypadków. Jednak testy PCR należy zawsze stosować, jeśli masz objawy COVID-19 lub byłeś w bliskim kontakcie z osobą zarażoną.

* Osoby całkowicie zaszczepione

Całkowicie zaszczepione osoby (jedna dawka szczepionki J&J i dwie dawki innych szczepionek), zamieszkałe w krajach UE i Schengen, które posiadają dowód wypełnionego szczepienia wydany w kraju UE i Schengen, są zwolnione z  wymagań dotyczących testów i izolacji po wjeździe do Danii.
 
Muszą być spełnione następujące wymagania:
 • Szczepionka musi być zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, EMA.
 • Od zakończenia szczepienia muszą upłynąć co najmniej 2 tygodnie, a maksymalnie 12 miesięcy.
 • Musisz być stałym mieszkańcem kraju UE lub strefy Schengen i zaszczepić się w kraju UE lub strefy Schengen.
 • Aby zostać zwolnionym z badań przed wejściem na pokład, wymagany jest dowód ukończenia szczepień w kraju UE lub Schengen.
 
Dowód szczepień musi zawierać następujące informacje:
 • Imię i nazwisko
 • Data urodzenia
 • Szczepienie przeciwko Covid-19
 • Nazwa szczepionki
 • Status szczepień
 • Data wejścia w życie – godzina pierwszego i drugiego szczepienia (dla szczepień, w których wymagane są 2 dawki)

Szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków:

 • Pfizer BioNtech (Comirnaty) (dwie dawki)
 • Johnson & Johnson – Janssen Pharmaceuticals (szczepionka przeciw COVID-19 Janssen). (UWAGA: Wymagana jest tylko jedna dawka szczepionki Janssen)
 • Moderna (szczepionka COVID-19 Moderna) (dwie dawki)
 • AstraZeneca (Vaxzevria, dawniej szczepionka COVID-19 AstraZeneca) (dwie dawki)

** Ozdrowieńcy

Cudzoziemcy, którzy zostali wcześniej zarażeni, przybywający z kraju żółtego, mogący przedstawić pozytywny wynik testu COVID-19, który został przeprowadzony co najmniej 14 dni i najpóźniej 12 miesięcy przed wjazdem, są zwolnieni z wymagań dotyczących testów i izolacji po wjeździe do Danii.

*** Test przed wjazdem

 • Możesz przedstawić negatywny wynik testu podczas kontroli granicznej, który nie jest starszy niż 48 godzin (test antygenowy) lub 72 godziny (test PCR) w momencie wjazdu. Test musi jednoznacznie wskazywać, że dana osoba nie jest zarażona koronawirusem oraz zawierać dane osoby badanej, czas badania i nazwisko wystawcy certyfikatu. Podczas kontroli granicznej akceptowane są zarówno testy antygenowe, jak i testy PCR. Testy na przeciwciała nie są akceptowane, podobnie jak zestawy testów domowych dostępne w supermarketach i innych sklepach. Dokument potwierdzający wynik testu musi być sporządzony w jednym z języków skandynawskich, języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim lub hiszpańskim.
 • Nie ma konieczności wykonania testu po przybyciu.
 • Nie ma obowiązku izolacji.

Unijny Certyfikat Covidowy (UCC)

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwi Ci bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. System Unijny Certyfikat Covid powstał m.in. po to, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice.

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które możesz pokazać, przekraczając granice. Zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym określenie, czy potencjalnie stwarzasz zagrożenie epidemiczne. Dzięki temu nie będziesz podlegać kwarantannie czy przechodzić dodatkowych testów.

Od 1 czerwca br. Polska dołączyła do systemu wydawania Unijnych Certyfikatów COVID.

 

Kto otrzyma Unijny Certyfikat COVID (UCC)

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dla dorosłych dostanie osoba, która:

 • otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki, w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki) lub
 • otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.) lub
 • wyzdrowiała po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
UWAGA! W Polsce od 21 czerwca w aplikacji mObywatel jest dostępny paszport covidowy . Certyfikat zawiera informacje na temat naszego zaszczepienia. Polska wersja Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) posiada zdjęcie okaziciela, pobrane z rejestru dowodów osobistych.
 
Paszport covidowy ma określoną ważność. W przypadku osób zaszczepionych ważny jest od przez rok do daty pełnego zaszczepienia. Ozdrowieńcy otrzymują swój paszport covidowy na 180 dni od testu PCR. Jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni, to paszport covidowy ważny jest przez 48 godzin od daty negatywnego testu.

Nawet jeśli masz ważny paszport covidowy, nadal będziesz musiał chronić siebie i innych, stosując się do wytycznych organów ds. zdrowia.

Aplikację mObywatel z paszportem covidowym pobierzesz na telefony z systemem Apple iOS oraz Google Android. UCC można uzyskać także w podmiotach leczniczych:

 • aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl,
 • w punktach szczepień,
 • od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Uwaga! Od 12 listopada potrzebujesz paszportu covidowego, aby dostać się do następujących miejsc:

 • restauracje  i kawiarnie
 • kluby nocne i dyskoteki
 • imprezowe autobusy serwujące alkohol.

Punkty gastronomiczne, wydające dania na wynos są zwolnione z wymogu posiadania paszportu covidowego.

Jeśli na imprezie halowej jest więcej niż 200 widzów/uczestników lub więcej niż 2000 widzów/uczestników na imprezie plenerowej, paszport covidowy należy okazać w następujących miejscach/imprezach:

 • Koncerty, sztuki sceniczne itp. (np. teatry i musicale), kina i wydarzenia na dużym ekranie, impreze sportowe, muzea, galerie sztuki, centra edukacji, ogrody zoologiczne i akwaria, parki wodne, parki rozrywki i pływalnie, parki rozrywki, salony gier i kasyna.

Prywatne firmy i organizacje mogą tworzyć własne wymagania i żądać ważnego paszportu koronowego.

Podczas podróży wymagany jest również paszport covidowy. Różne kraje mają różne wymagania dotyczące ważnego paszportu covidowego, dlatego ważne jest, aby przed podróżą sprawdzić wymagania w kraju docelowym.

 

Jeśli masz wątpliwości bądź dodatkowe pytania jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu: +48 22 263 07 34.

Oficjalna duńska strona z informacjami o koronawirusie SARS-CoV-2: www.coronasmitte.dk
Poprzedni wpis Następny wpis
W firmie Viktech otrzymuję szeroki wybór ofert i mogę wybierać takie, które stanowić będą dla mnie wyzwanie. Dla mnie jest to ważny element życia zawodowego.

Emad Bielawska

elektryk

Viktech to świetne miejsce pracy. Mogę zajmować się różnymi pracami, a ponadto dobrze się dogadujemy. Mam tutaj wiele urozmaiceń i dzięki temu moja praca jest bardziej przyjemna.

Jonas Linding

stolarz

Współpraca z Viktech przebiega doskonale, po części dlatego, że jasno uzgodniliśmy, kiedy potrzebuję porozmawiać i kiedy potrzebuję wziąć krótki urlop. Według mnie to się sprawdza doskonale. Gdyby tak nie było, nie pracowałbym z firmą Viktech przez pięć lat.

Jeroen Smit

elektryk

Zawsze mogę liczyć na pomoc konsultanta Viktech. On pomaga mi wszystko załatwić. Ogromnym ułatwieniem dla mnie jest to, że komunikacja między nami odbywa się w bezpośredni sposób.

Marcin Pastusiak

malarz

Bardzo lubię wszechstronność oferowanych prac, a poza tym po raz pierwszy w życiu mogę wykonywać zlecenia jedno zaraz po drugim. Mój osobisty opiekun w firmie Viktech dba o to, aby zawsze czekała na mnie kolejna praca.

Jacob Jacobsen

stolarz

Nasz blog