Cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej pracujący w Danii, po osiągnięciu wieku emerytalnego, mają prawo do emerytury państwowej (świadczenia Folkepension), jeśli przepracowali w Danii łącznie co najmniej 1 rok. Dodatkowo przysługują im pieniądze wypłacane przez ATP, adekwatnie do składek, które odprowadzili.
Folkepension – emerytura państwowa
W 2021 na emeryturę w Danii mogą przejść osoby, które ukończyły 66,5 roku, jednak z czasem wiek emerytalny będzie rósł. W 2030 na emeryturę można bedzie przejść ukończywszy 68 lat, a w 2040 – 70 lat. Dla obcokrajowców emerytura obliczana jest na podstawie stażu pracy w Danii. Za każdy przepracowany rok w Danii otrzymujesz prawo do 2,5% świadczenia. Więc już po 5 latach pracy i osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymujesz prawo do 12,5% państwowego świadczenia emerytalnego. Dodatkowo okresy pracy z różnych lat sumują się więc jeśli pracowałeś w Danii 4 lata po 6 miesięcy to do emerytury masz zaliczone 2 lata pracy.
- Emerytura podstawowa: 6419 DKK
- Dodatek emerytalny dla singli (panny i kawalerowie, jak i osoby rozwiedzione, owdowiałe): 7122 DKK
- Dodatek emerytalny dla osób w związkach małżeńskich: 3576 DKK
Zgodnie z powyższym pełna wysokość miesięcznej emerytury brutto dla singla to 6419 + 7122= 13541 DKK, dla osoby w związku małżeńskim to 6419 + 3576= 9995 DKK.
ATP
Kolejnym świadczeniem, z którego otrzymamy dodatkowe pieniądze na emeryturze jest ATP (Arbejdsmarkedets Tillægspension). Jest to program pracowniczy, gdzie pracodawca odprowadza miesięczne składki na konta pracowników. To stała kwota, zależna wyłącznie od liczby przepracowanych godzin (nie zależy od zarobków). Pracownik płaci jedną trzecią całkowitej składki, resztę dopłaca pracodawca. Wysokości odprowadzonych składek ATP możesz sprawdzić na swoim odcinku wypłaty. ATP inwestuje pieniądze w instrumenty finansowe więc ta część emerytury będzie zależna od tego jaką stopę zwrotu wygenerują te inwestycje. Dodatkowo dodatek emerytalny ATP będzie proporcjonalny do liczby i wysokości odprowadzonych składek.
Emerytura z ATP, a wyprowadzka z Danii
Jeśli definitywnie kończysz pracę w Danii i wracasz na stałe do Polski musisz powiadomić ATP o swoim miejscu zamieszkania w Polsce. Inaczej fundusz nie będzie w stanie wypłacać należnej Ci emerytury. Możesz to zrobić od razu lub poinformować fundusz na kilka miesięcy przed nabyciem prawa do emerytury.
Łączna emerytura
Podsumowując osoba, która pracowała zarówno w Polsce, jak i w Danii, gdy osiągnie wiek emerytalny, ma prawo do następujących świadczeń:
- emerytury wypracowanej w Polsce, proporcjonalnej do przepracowanych tu lat, z uwzględnieniem faktycznego stażu pracy czyli również lat przepracowanych w innych krajach europejskich
- państwowej emerytury duńskiej w wysokości odpowiadającej liczbie lat pracy w Danii
- emerytury uzupełniającej ATP w Danii, której kwota zostanie obliczona na podstawie odprowadzonych składek
Z uwagi na wprowadzone niedawno w Polsce dobrowolne programy emerytalne PPK za kilka lat emerytury Polaków, decydujących się na udział w tych programach, zostaną powiększone o dodatkowe pieniądze.
Twoja duńska emerytura zostanie automatycznie wypłacona na Twoje NemKonto po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Aplikuj